Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 139 0

Tesla Tüm Otomobil Devlerinin Toplam Değerinden Daha Değerli

Elon Musk Amazon’un Kurucusu Bezos’u da geçerek dünyanın en zengin insanı oldu.

Tesla; General Motors, Ford ve Fiat Chrysler ın toplam değerlerinin üzerine çıkarak dünyanın en değerli otomobil üreticisi oldu.

Elon Musk’un kitabını okuyanlar hatırlayacaktır. Kariyeri Lamborghini yi andırır. Bilirsiniz, Lamborghini de debriyaj sistemi konusunda en yakın arkadaşı Ferrari’den destek istemiş fakat traktörlerde mi kullanacaksın diye alay konusu olmuştu. Bunun üzerine hırslanan Lamborghini dünyanın en iyi tasarımlarına sahip spor araçlarını üretti. Tesla’da kuruluşunda en hafif kasayı Renoult’tan almış ve Aston Martin ile görüşmeler yapmış fakat Martin, elektrikli araç konusunda alay etmişti.

Kim derdi ki bir gün elektrikli araç piyasası tüm geleneksel markaların kat ve kat üstünde değer kazanacak. Space X ve Tesla kurucusu Elon Musk Amazon kurucusu Jeff Bezos’u da geçerek dünyanın en zengin insanı olmayı başaracak.

Twitter’de haber olan Musk kendi tarzına yakışır bir tarzda cevapladı. “Enteresan, şimdi işe geri dönüyorum” diyen Musk tüm başarının çalışmaktan ibaret olduğuna gönderme yapmış oldu.

Tesla’nın, Amerika’da faaliyet gösteren ve değeri en yüksek 500 şirketin hisse senetlerinden oluşan S&P 500’e girmesiyle birlikte hisseleri yüzde 14’ten fazla değer kazanırken, firmada yüzde 20 payı bulunan Elon Musk’ın kişisel serveti 15 milyar dolar arttı.Tesla’nın hisselerindeki değer artışı yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 500 oldu ve Tesla ve SpaceX’in kurucusu Güney Afrikalı girişimci Elon Musk’ın kişisel serveti, 117.5 milyar dolara çıktı.

General Motors, Ford ve Fiat Chrysler konu ile ilgili yorum yapmazken Spacex in başarılı roket fırlatmalarının da Tesla değerleri konusunda etkili olduğu düşünülmektedir.