Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 115 0

Yapay Zekaya Dijital Gazetecilik Ödülü

2020 Online Gazetecilik Yarışması ödüleri belli oldu. Yapay Zeka (AI) tabanlı haber sitesi editörü Sophi Automation,”Dijital Gazetecilikte Teknik Yenilik” ödülünü aldı.

Kanada ulusal gazeteleri The Globe and the Mail’in sahip olduğu teknolojiyi kullanan Sophi içerik yaratmak için farklı kaynakları inceliyor, hangi metinlerin okuyucunun dikkatini daha fazla çekeceğini analiz edip haber metnini oluşturuyor ve yayınlıyor. Haberi oluşturmakla kalmayan Sophi metinlerin nasıl oluşturulması gerektiğini, hangi tür okuyucular için hangi kalıpların kullanılacağını hesaplayabiliyor.

Ana sayfadan TO’da %17 Abone edinme oranında %10 global web sitesi otomasyonunda %99 uyum sağladığı belirtilen uygulama rutin haberleri hazırlamak ve gündemi takip etmek için kullanuılıyor.Uluslararası haber kaynaklarını inceleyen Sophi basit haberleri yazarken aynı zamanda çok daha kaliteli içerik üretmek zamana ihtiyacı olan gerçek yazarlara anahtar kelime ve konular vereek zaman kazandırıyor.

Gelecekte ansiklopedik verilerin birbiriyle örtüştürülmesinden elede edilecek çok daha kompleks verilerin, insanlık tarihinin bugüne kadar edinemediği yeni bilgileri kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.