Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 261 0

Gölgeden Elektrik Üretmek

Daha yüksek teknoloji, hızlı bir hayat ve yüksek enerji ihtiyacı. Bu ihtiyacı karşılamak için daha önce hiç denenmemiş sistemlerin geliştirilmesi gerekiyor. İşte enerji üretimi için bambaşka bir yöntem;

Singapur Ulusal Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen yeni sistem dünyanın neresinde olursanız olun enerji üretebilmenize imkan sağlıyor. Şimdilik küçük güclerde üretim yapabilen sistem temelde ışık ve gölge arasındaki kontrastın potansiyel farkını kullanıyor.

Gölge efektli enerji jeneratörü olarak adlandırılan cihaz tipik bir güneş pili malzemesi olan silikon üzerine altın ince bir kaplama yerleştirerek oluşturulmuş durumda. Bir güneş pili gibi, silikon üzerinde parlayan ışık, elektronlarına enerji verir. Altın tabaka ile, gölge etkisi enerji jeneratörü cihazın bir kısmı gölgede kaldığında bir elektrik akımı üretir. Uyarılmış elektronlar silikondan altına düşer. Cihazın bir kısmı gölgeli olduğunda, aydınlatılan metalin voltajı karanlık alana göre artar ve jeneratördeki elektronlar yüksekten düşük gerilime akar.

8 cihazı aynı anda çalıştırarak bir saati çalıştırmayı başaran bilim insanları cihazın bir sensör olarak ta kullanılabileceğini belirtti. Uzaktan kumandalı bir arabanın geçişinden elde edilen elektirikle bir ledi yakmayı başaran araştırmacılar endüstri kuruluşlarında IOT sistemlerine dahil olabilir diyor.

15 Nisan da Enerji ve Çevre Bilimi’nde raporlanan çalışma gölgelerin de enerji üretiminde kullanılabileceğini kanıtlamaktadır.

Kaynak – https://www.sciencenews.org/article/new-device-can-produce-electricity-using-shadows