OTONOM ARAÇLAR İÇİN BEŞ ZORLUK

OTONOM ARAÇLARIN KULLANIMINDA 5 ZORLUK

1 – Çevre algılama ve doğal koşullar

Otonom araçlar kullanılmaya başladığında trafik kazalarının çoğunu araçların çevreyi tam algılayamaması oluşturacak. Yani ne kadar kaliteli sensörlerle donatılmış olurlarsa olsun otonom araçların çevre koşullarını tam algılayamayacağı ve bu sebeple kaza yapacağı varsayılıyor. Örneğin 80 Km hızla giden bir otonom araç gizli buzlanma yaşanmış bir yolda buzu farkedemeyip gaz basmaya devam edebilir. Evet insan da gizli buzlanmayı çok zor anlar ama insan farkettiğinde en azından fren yapar veya durmaya çalışır. Otonom araçlarda ise bu durum yangını körüklemekle sonuçlanabilir.

2 – Kavşak ve tali yollarda karşılaşmalar

Otonom araçlar kavşaklarda karşılaştıklarında standart bir karşılaşma yazılmış bir yazılımla halledilebilir. Mesela kavşak karşılaşmasında önce sağdakine yol ver prensibi kullanılarak karşılaşma sorunları giderilebilir. Tabi bu sadece uygulamada geçerli bir durumdur. Otonom araçların daha karmaşık karşılaşmalarda kalkış sırası konusunda anlaşmazlığa düşüp karşısında araç yokmuş gibi yoluna devam  edeceği öngörüler arasında.

3 – Kontrolü insana bırakmama

Bilindiği gibi en kaliteli sistemler bile tutukluk yapabiliyor. Yönetimi tamamen bir bilgisayara bırakılmış aracın kontrolü istediğiniz halde size bırakmaması sadece sizi üzmekle kalmaz ölümünüze de sebep olabilir. Otonom araçların karıştığı trafik kazalarının bir kısmının donanımsal sorunlar yüzünden aracın kontrolünü insanların alamaması oluşturacak. Tabi bu bir öngörü.

4 – Kararsız kalma

Otonom araçlar yola koyulduklarında engellerden kaçar ve geçebileceği boş alanı yol olarak belirler. Peki araç sürüş esnasında ikilemde kalırsa. İnsan muhteşem yaratılmış beyni sayesinde bile karşıdan gelen insanla kararsızlık içinde kalarak çarpışabiliyor. Otonom araçların iki engel arasında kaçış için kararsı kalma durumunda hiç frenlemeden bir cisme çarpması ölümcül  kazalara sebep olabilir.

5 – Hacklenmek 

Otonom araçlar bir bilgisayar ünitesi tarafından yönetileceği için hacklenme riski ile de karşı karşıyalar. Bir aracı soyabilmek için uygun yazılımı bulmak yeterli olabilir. Ya da sürüş esnasında arkanızdan gelen bir araç içinden kullandığınız otonom aracın idaresini eline alan bir hacker sizi rahatlıkla kaçırabilir. Yukarıdan beri sayılan bu maddeler öngörülerden ibaret elbette ama yok sayılamayacak kadar ciddi sorunlara sebep olabilir.

Teknoloji hayatımıza girdiğinde tüm sorunları ortadan kaldırmaz. Belki bazı sorunları ortadan kaldırabilir ama bunun yerine henüz farkedemediğimiz, kullandıkça başımıza geldikçe anlayabileceğimiz sorunlar açar. Bu sorunları tespit etmek  , henüz karşılaşmadan önüne geçmek ve üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için bu öngörüler önemli . Sizin de bu tür öngörüleriniz varsa yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*