Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 483 0

Starlink Projesinde 3 Offline

SpaceX tarafından 2 ay önce hayata geçirilen proje büyük oranda başarılı sonuçlandı. 60 tane uyduyu dünya yönrüngesinde yayarak uydulardan yer yüzüne yüksek hızda internet yayını yapmayı planlayan SpaceX 2 ay önce fırlatma zamanında bir açıklama yapmış ve “ilk seferde mutlaka bir şeyler ters gidecektir” demişti.

SpaceX geçtiğimiz günlerde proje ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada fırlatma anından sonra 60 uydunun tamamının beklendiği gibi yörüngeye girdiği ve haberleşmenin sağlandığı belirtildi. Daha sonra yapılan ölçümlerde 3 uydunun yörünge dışına çıktığı ve haberleşmenin kesildiği bilgisi verildi. Proje 60 tane uydunun birbiriyle koordinasyon içinde çalışarak geniş bir alanda yüksek hızda internet yayını yapmayı hedefliyordu.

Haberleşmesi kesilen uyduların yer çekimi sayesinde atmosferden geçerken yanması , yanamayan parçaların da yer yüzüne düşmesi bekleniyor. Uydulardan kırkbeşi, binek iticileriyle irtifalarını yükseltmiş ve 342 mil (550 kilometre) kadar olan nihai hedef yörüngelerine ulaşmış durumda . Uydulardan beşi hala yörüngelerini yükseltmenin ortasında ve diğer beşi de yörüngelerini yükseltmeden önce ek sistem kontrollerinden geçiyor.

Toplam beş uydu test için atmosferde yanabilir SpaceX, “Tasarımları ve düşük yörünge pozisyonları nedeniyle, 5 deorbitite yapan uydunun tamamı, SpaceX’in temiz bir uzay ortamına olan bağlılığını desteklemek için Dünya’nın atmosferine girdikten sonra parçalanacak” dedi.

SpaceX’in Dünya etrafında yörüngeye koymayı planladığı yaklaşık 12.000 uydudan bir kısmı olan bu ilk deneme çalışmalarında 60 a 3 bir kayıp söz konusu, 5 uydunun da test için atmosferde yakılacağı düşünürse 55 uydu beklenen başarıyı sunabildi.

SpaceX bu çalışma için 4.409 uydudan oluşan bir parti ve ardından 7.518 başka bir takımyıldızı partisi oluşturmak için Federal Haberleşme Komisyonundan izin aldı.

Starlink projesiyle uyuduların gezegenin üzerinde nispeten düşük bir yörüngede uçması ve internet verisini yeryüzünde her noktaya yayması ve dünyanın tüm bölgelerine hizmet sunması amaçlanmıştır.

SpaceX ilk partileri tamamladığınd testler için yüksek bant genişliğine aship oyunları online oynamayı deneyecek. Elde edilen veri trafiği beklenen düzeyde olursa SpaceX kendi başına dünyanın en hızlı internet hizmetini sağlayan internet sağlayıcısı konumuna gelecek.

Yanlız bir sorun var. NASA’ya göre oluşturulmak istenen bu takımyıldızı vari uydu yıldızı dünyadan uzaya bugüne kadar gönderilen uydu kapasitesinin %99’dan daha büyük. NASA’ya göre bu sistemin uzay çarpışmalarına sebep olmaması için 5 yılda bir kaldırılması gerekebilir.

Avrupa Uzay Ajansı’nın son rakamlarına göre , şu anda Dünya çapında yörüngede 2,000 operasyonel uydu var ve tamamlanan Starlink takımyıldızı, bu sayıya büyük ölçüde katkı sağlayacak. Böyle bir artış, uzaydaki uyduların çarpışma riskini artırabilir

3 uydunun devre dışı kalması projeyi olumsuz etkileyecek mi henüz belli değil fakat Elon Musk ilk denemede başarısız olmayı beklediklerini geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada zaten dile getirmişti.