TEŞHİS KOYUP TEDAVİ EDEN DİAGNOROBOT

Bu tür haberlerin hep Avrupa ve Amerika’dan gelmesine alışkınız ama bu defa haber Türkiye’den . Yıllarca fizik tedavi çalışmalarında bulunan ve fizik tedavilerinin robotlar tarafından yapılabileceğini savunan Doç. Dr. Erhan Akdoğan ve öğretim görevlisi Mehmet Emin Aktan fizik tedavi hastalarını teşhis edip tedavi eden diagnobot adında bir robot geliştirdi. Günde 8 ile 10 arasında hasta tedavi edebilen robotun imalatını Türkiye’de yerli sermaye ile yapan Akdoğan daha önce Tübitak tarafından desteklenen Fizyoterabotu ve Fizyoterabot Omega robotunun imalatında da bulunmuştu. Yurt dışında üretilen robotlardan çok daha ucuza maalolan diagnobot adlı robot sadece Türkiye’de değil dünyada da ilkler arasında.

Fizik tedavi seanslarına destek veren yerli robotların olduğunu fakat hastalığa teşhis koyup,konulan teşhise göre tedavi seansları belirleyen , sonunda hazırladığı seansla fizik tedaviyi tamamlayıp hastayı iyileştiren ilk yerli robotun diagnobot olduğunu belirten Akdoğan açıklamalarına şöyle devam etti.

Türkiye’nin ilk patentlenmiş egzersiz robotu olan, diz ve kalça için çalışan ‘Fizyoterabotu‘ TÜBİTAK desteğiyle yaptık. Ardından da bilek ve ön kol için kullanılan ‘Fizyoterabot Omega’ adını verdiğimiz ikinci robotu geçen sene ürettik. Bunlar, yapay zekayla çalışan sistemler. Sistemin yazılımlarında bunlar var. Hareketler öğretiliyor ve sistem bunları tekrar edebiliyor. Ayrıca, hastadan gelen tepkilere cevap vererek, tedavi sürecinde değişiklikler yapabiliyor. Sistem hareketleri hafızasına alıyor. Bu bilgileri yorumlayarak tedavi ediyor. Sistem, hastanın iyileşme sürecini objektif olarak ölçüp, takip edebiliyor. İnternet tabanlı olduğu için bilgileri tedavi merkezine ulaştırıyor. Uzmanlar da buna göre yöntem belirliyor. Bazı özellikleriyle dünyadaki örneklerinden üst seviyede olan robotlar. Tamamen özgün, yerli ürünler.”

Erhan Akdoğan, şimdi de yeni ve üst düzey bir robot üretmeyi başardıklarını belirterek, “Bu iki robottan sonra tam zeki bir sistem geliştirmek amacıyla kolları sıvadık. Çalışmalar sonucunda, aynı anda teşhis koyup tedavi yapabilen bu robotu üretmeyi başardık. Türkiye’de ikisini yapabilen ilk örnek. Yurt dışındakiler bunları ayrı ayrı yapabiliyor. Bizim robotumuz ise ikisini birden yapabiliyor. Bu sistem hastanın eklem açısını ölçebiliyor. Sonra veri tabanındaki bilgileri karşılaştırıp doktora yol çiziyor. Doktor cep telefonu üzerinden buna ulaşıp, gerekli işlemleri yapabiliyor. Ayrıca, bu robot iki hastayı aynı anda tedavi edebiliyor.

Böyle bir robotun maliyeti 50-80 bin lira arasında. Bu fiyata bunu ürettik. Seri üretime geçilmesi durumunda bu fiyatlar çok daha düşecektir. Böyle bir robot yurt dışından 500 bin lira civarında ödemeyle alınabiliyor. Eğer ülkemizde üretimi yapılırsa hem ithal etmekten kurtuluruz hem de aynı işi çok daha ucuz maliyetle kendi robotlarımızla yaparız