Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yazılım 71 0

WhatsApp’a Güvenebilir miyiz?

Whatsapp geçtiğimiz günlerde kişisel verilerin Facebook ile paylaşılması konusunda yaptığı duyurudan sonra gündem konusu olmuş milyonlarca kullanıcı olanı biteni anlamaya çalışmıştı. Gelen tepkiler üzerine durum paylaşan Whatsapp mesajların okunmadığını, konum bilgisinin tutulmadığını medya ve metinlerin herhangi bir şekilde Facebook ile paylaşılmadığını belirtmişti.

Bir çok kullanıcı, kulaktan kulağa gelen haberlere bakarak WhatsApp kullanıp kullanmama kararı almış, bazıları yerli uygulamaları tercih ederken bazıları da alternatif yöntemlere yönelmişti. Rekabet kurumu ve Kişisel Bilgilerin Korunması Kurulu konuya el atmış ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde farklı politikalar uygulandığına dikkat çekerek soruşturma bile başlatılmıştı.

Tüm bu tartışmalar devam ederken gerçek olan bir şey vardı tabi, bu uygulamayı kullanmak isteyen kullanmaya devam edecek istemeyen kaldıracaktı. Nitekim öyle de oldu. Kullanmak iseteyen bir çok insan “Amaan benim hangi verimi paylaşacakmış hem zaten her türlü izleniyoz gizlimiz mi kaldı” derken bir çoğu da “Daha iyisi yok ki geçelim mecbur kullanacaz” dedi. Tabi “Hayır abicim ben kıllandım daha da kullanmam” diyip silen de oldu ama bir zaman sonra Whatsap User olarak kervana katılmaları yüksek ihtimal.

E bu tartışmalar devam etti durdu ama kimse tam olarak ne olduğunu da anlamadı, garip olan anlamamak ta değildi açıkcası, işin aslını öğrenmek için bir araştırmada da bulunmadı.

Durum böyle olunca, tembellere yardımcı olalım dedik. Girip Whatsapp gizlilik bildirgesinden de okunabilir elbette ama özet bu, zamanınız değerli biliyoruz, asla tembel falan değilsiniz buraya kadar gelip okuyorsanız hele hiç değilsiniz.

Ne oldu şimdi ? WhatsApp ile ilgili yeni bir gelişme mi var ? Hayır aslında yeni bir şey yok uzun zamandır var olan bir şeyin insanlara tebliğ edilmesinden başka bir şey yok. Neden ? E zaten akıllı telefon kullanıcısı olarak bir çok bilgimizi kendiniz verdiniz, hatırlayın telefonu yeni almışsınız kullanmaya başlayacaksınız açtınız pat… eposta oluşturun.. tamam oluşturdunuz devam ediyorsunuz kurmaya pat… kameraya izin ver.. e vermesen, o zaman Facebook ve Instagram’da nasıl paylaşım yapacaksın, e hadi vereyim dediniz devam ettiniz patt.. mikrofona izin ver, vermeyin hadi, siri veya Google assitanı nasıl kullanacaksınız ? Tamam abi onu da vereyim devam edeyin dediniz patt.. konum bilgisine izin ver.. e verme hadi, navigasyon ve haritaları nasıl kullanacaksın? Sana en yakın pizzacıyı nasıl öğreneceksin. Aaa bak, aslında zaten her şeyi kabul etmişsin. Nezaketten WhatsApp diyor ki, bak biz bir çok veriyi işliyor ve barındırıyoruz, WhatsApp’ın yeni sahibi Facebook oldu dolayısıyla icap ederse biz kişisel hak ve özgürlüklerinize zarar vermeyen, kişisel veri içermeyen bazı bilgilerinizi bizi satın alan firma ile paylaşacağız. Kabul etmezseniz yeni durumu kabullenmemiş olacağınızdan uygulama erişiminiz durdurulacak.

Bu durumu saklı falan tuttukları da yok, resmi websitelerine girdiğinizde gizlilik bildirgesinde tüm ayrıntılar var, biz burada biraz özetlemek istedik mesela en merak edilen sorulardan bazıları ve cevapları;

WhatsApp Hangi Verileri Toplar?

Hesap Bilgileri ; Telefon numarası, durum mesajı , profil resmi.

Mesajlarınız : Mesaj içerikleri iki tarafın da çevrim içi olması durumunda WhatsApp tarafından tutulmaz, gönderici ve alıcı cihazda depolanır. Taraflardan birinin çevrim dışı olması durumunda mesajlar maksimum 30 gün WhatsApp sunucularında tutulur ve bu esnada şifrelenmiş haldedirler ve WhatsApp bu bilgileri göremez. Resim, Video, Metin veya Globalde popüler olan paylaşımlar daha uzun süre sunucuda barındırılabilir böylece performans iyileştirmesi yapılmış olur. Mesajlar uçtan uca şifrelendiği için üçüncü bir şahsın çözmesi imkansızdır.

Burada bir ayrıntıyı vermekte fayda var, ne olursa olsun veri bir süreliğine sunucuda tutulur ve WhatsApp ulusal güvenliği tehtid eden herhangi bir konuda kendi ülkesinin dayatmalarına boyun eğmek zorunda bırakılarak bu verileri hükumet veya devlet ile paylaşabilir. Bu durum senin sevgilinle olan mesajlaşmanı incelemek kadar bireysel olmayacaktır, demografik yapının belirlenmesi, siyasi eğilim, stratejik savaş taktiklerinin belirlenmesinde milletlerin karakterlerinin tespiti gibi ulusal güvenliği etkileyecek global bilgileri WhatsApp devlet ile paylaşmak zorunda kalabilir, hatırlayın Trump‘un başkan olduğu seçimlerde Facebook verileri paylaşmış ve mahkemede suçlamayı kabul etmek zorunda kalarak ciddi tazminat bedelleri ödemeye mahkum edilmişti. E tabi devlet bu cezayı kesti ama kazan kazan politikası gereği yine kahveci kazandı ve hem veriler hem de paralar devletin kasasına girdi. Yani senin sevgiline attığın o erotik resmin ifşaa olması kimsenin umurunda değil.

Bağlantılarınız ; Eklediğiniz kişiler, gruplar veya herhangi bir URL trafiği hesaplarla ilişkilendirilerek tutulur. Böylece hızlı iletişim sağlamış olursunuz. Bu sizin kimlerle arkadaş olduğunuz, hangi gruplarda ne kadar aktif olduğunuz ve gruplar arası mesajlaşma verilerini içerir.

Müşteri Desteği; WhatsApp’a geribidirimde bulunmak üzere gönderdiğiniz eposta adresi WhatsApp tarafından tutulur. Zaten geribildirimde bulunduğunuz için kabul etmiş sayılırsınız.

Bunun dışında bir de otomatik toplanan bilgiler var tabi, cihaz bilgisi, browser bilgisi, farklı cihazlarda oturum açıldığında cihaz bilgileri, browser ve diğer cihazların uygulamayı hızlı başlatabilmesi için oluşturulan çerez veriler de WhatsApp tarafından tutulur.

En önemli verilerden biri de üçüncü taraf bilgileri, rehberinizdeki kişiler ve bunların kaçının WhatsApp kullanıcısı olduğu ile etkileşimde olduğunuz kişilerin kaçının WhatsApp kullanıcısı olduğu gibi bilgiler de uygulamanın tuttuğu verilerdir. Onun içindir ki rehberinize birini kaydettikten bir kaç gün sonra o kişiyi Instagram‘da veya Facebook’ta önerilen arkadaşlar olarak görebilirsiniz.

Evet.. Duymak istedikleriniz bunlardı, yani pek te güvenilecek bir yan yok günün sonunda. WhatsApp verileri nasıl kullandığını yine gizlilik bildirgesinde belirtmiş, tahmin edebileceğiniz gibi performansı iyileştirmek, fırsatlardan haberdar etmek, networkünüzü genişletmek gibi şeyler.

Şimdi bunları okudunuz ve hmm demek ki böyleymiş dediniz, biraz düşünün, sosyal medya uygulamaları ve diğer mesajlaşma uygulamaları neden ücretsiz ?

Sebebini öğrenmek için tıklayın.