Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 144 0

Artık Bir Gün 24 Saat Değil

Bilim insanları, Dünya’nın kendi ekseni etrafında son 50 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü ve bu nedenle bir günün artık 24 saatten daha kısa olduğunu açıkladı.

1970’li yıllara kadar 24 saat olarak varsaydığımız bir güne, toplamda 27 saniye eklemişti, 19 Temmuz 2020 tarihinde bir günün 24 saatten tam 1.4602 milisaniye daha kısa sürdüğü tespit edildi. 2005 yılından beri bu tarz kısalmalar yaşanıyordu ancak Dünya, böylesine bir rekoru ilk defa 2020 yılında kırdı. Bilim insanları şimdi bu kısalmanın mevsimler üzerindeki etkileri hakkında çalışmalara devam ediyor.

ABD National Physical Laboratory’de görev alan frekans ve zaman uzmanı Peter Whibberley, bir dergiye verdiği röportajda şu sözleri dile getirdi; “Dünya’nın son 50 yılda hiç olmadığı kadar hızlı döndüğü bir gerçek. Zamanın kısaltılması hakkında dünyanın dört bir yanında tartışmalar başladı. Geçmişte, Dünya kendi ekseninde yavaş döndüğü için 24 saate saniyeler eklenmişti, ancak bu sürenin kısalması, belki de saniyelerin değiştirilmesi konusuna bir son verebilecek nitelikte.