Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 226 0

Yeni Düzen için Evde Çalışma Kabinleri

Tele satış, yazılım geliştirme, uzaktan izleme, backlink seo hizmetleri, sosyal medya takip , şikayet süreçleri, bankacılık, çağrı merkezi, finans ve uygulama destek hizmetleri. Özetle iş yerine gitmeden, evden yapılabilecek tüm iş süreçleri için evden çalışma kabinleri gündemde.

ABD’de yıllardır yürütülen ve ülkemize korona virüs sebebi ile uygulanabilir hale gelen home office, work from home , yani evden çalışma modeli şirketlerin bilgi güvenliği politikaları ile pek bağdaşmıyor. Müşterilerin bilgilerini saklı tutmak konusunda taahüdde bulunan şirketler evden çalışma modelinde bu taahdüdünü yerine getiremiyor.

Evde çalışmakta olan bir kişinin çalışma sırasında müşteri bilgilerini koruyamayacağını düşünen şirketler hem bilgi güvenliği hem de çalışanın aile bireyleri tarafından rahatsız edilememesi için çalışma kabinlerine sıcak bakıyor.

Ülkemizde Tempo Çağrı merkezi tarafından testleri yapılan çalışma kabinleri istenilen başarı elde edilirse yaygınlaştırılabilir. Çalışma kabininin imal ve temin süreçleri için üçüncü parti şirketlerin hem nw hem de kabin bakımı için destek vermesi planlanıyor. Yani süreç devreye alındığında A firması B firması ile anlaşacak ve kabin, kabin interneti, kabin teknik bakımı gibi hizmetleri ondan alacak. Daha önce servis için harcanan maliyetin çok altında olan bu tutar iş veren ve işçinin işi ofisteymiş gibi güvenli ve konforlu yapmasını sağlayacak.

Kabini biraz incelediğimizde kabinin içinde bir laptop masası, bir sandalye, bir çekmece , kamera ve havalandırma sistemi ile aydınlatma düzeneği bulunuyor. Ses yalıtımı özelliği olan kabin şirket tercihine göre şirket kartı ile açılıp kapatılabiliyor. Şirketlerin çalışanlarının çalışma sürelerini turnike geçişlerine göre hesapladığını düşündüğümüzde, odanın kapısının şirket kartı ile açılıp kapanmasının gerekliliği ortaya çıkıyor.

Çalışma kabinlerinden rahatsız olanlar da yok değil. Ofiste kocaman masada ferah bir ortamda bile içi sıkılan ve daha huzurlu bir ortam arayan bir çok çalışan kabine girmeyi şimdiden reddediyor. Şirketler ise konuya verilen hizmetin kalitesi ve bilgi güvenliği tarafından bakıyor.

Şirketlere göre kabinin avantajları şöyle;

  • İşçi kabinde aile bireylerinin onu rahatsız etmeden çalışabilir.
  • Çocuklu ailelerde işçi kabini iş yeri olarak tanıtıp çocuğa annenin veya babanın işte olduğunu izah edebilir. Çocuk için kabin işyeri olacaktır.
  • İşçi, kişisel verilerin korunması konununa muhalefet etmemiş olur, verileri korumak için özel bir çaba harcamak zorunda kalmaz.
  • İşçinin kabinde çalışması iş yerine gitme duygusunu artttırır ve çalışma saatlerinde düzen oluşur.
  • İşçi kabini şirket kartı ile açacağı için yemek, mola ve vardiya giriş çıkışları düzenli tutulabilir. Bu durum işçinin bilgi güvenliği ilhah sorunlarında kendini savunabilmesi bakımından işçiyi de korur.

İşçiye göre kabine olan itirazlar ise şöyle;

  • Kabin dar ve çalışma koşullarına uygun değil.
  • Ben zaten şirket verilerini koruyorum ve odama kimseyi almıyorum, böyle bir kabine ihtiyacım yok.
  • Evimde kabin için yer ayıracak alan yok.
  • Hergün farkı bir odada veya farklı bir alanda çalışmak durumunda kalıyorum, sabit bir çalışma alanı temin edemediğim için kabin kullanmam söz konusu değil.
  • Kabinde kendimi sürekli izlenen ve hücrede cezasını çeken bir suçlu gibi hissediyorum

Kabinler için tartışmalar sürüp giderken pilot lokasyonlarda kabin sisteminden memnun olan bir çok şirket departmanları kapatmaya başladı bile, Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri ve yine Türkiye’nin önde gelen operatörlerinden biri lokasyonları temelli kapattı. Bir çok şirket ise ofis daraltma, kademeli çalışma aksiyonlarını almış durumda. Sektöre hakim çağrı merkezlerinden biri ise komple binayı kaldırıp evden çalışma modelini sürekli hale getirmiş durumda.