5G Gelmeden Sorunları Geldi

ABD’de 5G yayın yapacak baz istasyonlarının montajı için açık arttırmanın ertelenmesi için itiraz geldi. İki partili millet vekilleri grubu tarafından meclise getirilen konu 5G nin meteoroloji verilerinin alınmasını olumsuz etkileyecek olması.

Milletvekillerine göre ABD Federal iletişim Komisyonu (FCC) çümlere müdahale edebileceğine dair bilimsel kanıtları görmezden geliyor. FCC başkanuna gönderilen mektupta spektrumun bir segmentinde iletişim trafiği olduğunu belirten milletvekilleri bu trafiğin uyduların su buharı ölçümlerini olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

Millet vekili Eddie Bernice Johnson ve Frank Lucas NASA, Ulusal okyanus ve atmosfer İdaresi (NOAA) ve Savunma Bakanlığı tarafından ayrı ayrı gündeme getirilen bu konunun ABD Federal iletişim Komisyonu tarafından göz ardı edildiği görüşünde. Milletvekilleri spektrum’un ilgili segmentinin meteoroloji trafiği üzerindeki olumsuz etkisini “kamu güvenliğini ciddi şekilde etkileyecektir” olarak değerlendirdi.

Şubat ayı sonlarında, NOAA’YI denetleyen NASA Yöneticisi Jim Bridenstine ve Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, FCC’DEN spektrum için önerilen işletim rehberliğini geri çekmesini istedi, çünkü söz konusu radyo bandında 24.25 ve 25.25 gigahertz (GHz) arasında çok fazla elektromanyetik sohbete izin vereceği gözlemlendi (Su buharı yakındaki 23.6 – 24-GHz bandında ölçülür.) Ortak bir NASA / NOAA çalışması, herhangi bir gürültünün -50 desibel watt (dBW) ile sınırlandırılması gerektiğini öne sürdü); örneğin Avrupalılar, son zamanlarda -56 dbw’de gürültü eşiğini tanımladılar. Bununla birlikte, FCC açık artırması, özellikle logaritmik ölçekte ölçüsü göz önüne alındığında, -20 dBW gürültüye, önemli ölçüde daha yüksek bir seviyeye izin vermekte.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*