Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 92 0

Evet Güzel Haber Ama Ortaya Konuşalım

Teknoloji ve otomotiv haberlerine göz attığınızda TOGG için güzel haber manşeti ile karşılaşırsınız. Güzel olan TOGG un menzilinin artması. Aslında konu Farasis

Haberin aslı şöyle, 2002 yılında ABD’de kurulan ve 2009 yılında faaliyet merkezini Çin’e taşıyan , yenilenebilir enerji konusunda çalışmalar sürdüren Farasis şirketi Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili TOGG’un da bataryalarını üretiyor. Yani TOGG bataryalarını Farasis’ten alıyor.

Farasis, uzun zamandır üzerinde çalıştığı dördüncü nesil pillerde amacına ulaştı ve %80 şarj süresini 20 dakikaya indirdi, bununla da kalmadı 330 Wh/kg‘dan fazla olan yeni nesil EV akü hücrelerini geliştirdi.

Öncesinde bir EV akü hücresi max 330 Wh/kg olabiliyordu ama bu eşik aşılmış oldu. Böylece bir elektrikli otomobilin tek şarjda menzili artmış oldu. Elde edilen sonuçlar arabanın toplam ömrünü de etkiledi ve bir milyon Km garantisi verebilir hale geldi.

Yani elektrikli araç aldığınızda araç markası (TOGG) size bir milyon Km boyunca batarya değiştirmeniz gerekmediğini söyleyebilir.

Söyleyebilir diyorum çünkü gerçekte bu olmaz, olursa bile özel modellerde özel üretimlerde olur çünkü o aküyü üreten Farasis’in de üretim döngüsüne ihtiyacı var.

Bu haberi TOGG ile birleştiren kim ?

Tabiki TOGG un kendisi, geçtiğimiz günlerde Linkedin hesabından Farasis’in bu devrim yaratan gelişmesini paylaşan TOGG Farasis’i staratejik iş ortağı olarak tanıttı.

Bunlar Güzel Haberler

Evet güzel haberler, elektrikli otomobil aldığımızda bir milyon km boyunca batarya almayacağız, 20 dakikada %80 şarj ettiğimiz aracımız -20 derecelerde bile %90 performanslı enerji elde edecek. İyi de Türkiye bu işin neresinde.

Satın alıyoruz, evet.. Farasis üretti biz onlardan satın alacağız ama olsun, TOGG’un menzili de artacak.