MARS’TA BOR MADENİ BULUNDU

Mars’ın bir zamanlar yaşanılabilir bir gezegen olduğunu düşünen bilim insanlarının sayısı az denemeyecek kadar fazla. Yüzlerce kanıt olduğunu iddia eden araştırmacılar ellerinde ne kadar kanıt olursa olsun normal bir yaşamın varlığını %100 kanıtlayabilmiş değil. Mars üzerinde araştırmalar yapan Curiosity gezgininin elde ettiği son veri de Mars’ın yaşanılabilirliğini kanıtlayan verilerden biri.

Curiosity gezgininin geçtiğimiz aylarda yaptığı araştırmalar sonucu Mars’ta Bor madeni bulundu. Bor madenini buharlaşmış suyun bıraktığı kimyasal izler olarak tanımlayan bilim insanları gezegende bulunan borun bir zamanlar ciddi miktarda su bulunmasına bağlıyor. Bor madeninin oluşmasını sağlayacak suyun , Mars’ın bir zamanlar yaşanışabilir bir gezegen olduğunu net olarak kanıtlaması mümkün değilse de bilim insanlarına göre çok yüksek bir ihtimal.

Yaşam belirtilerini test etmek için daha önce Mars’ta patates yetiştiren bilim insanları Mars’ın bir çok yerinde su birikintisi izlerine rastladıklarını , gezegenin bir zamanlar atmosfer sahibi olduğunu belirtiyor. Mars’ta bulunan bor damarının ne kadar olduğu belirtilmiyor fakat Dünya’da ki bor ile aynı kalitede bir bor elde edilirse Uzay madenciliği için devrim niteliğinde bir buluşa imza atılmış olacak.