Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 133 0

ÜÇ KELİMELİK ADRESLEME SİSTEMİ DENENİYOR

İngiltere’de denenmekte olan yeni bir teknolojiden bahsedeceğim size, teknolojinin adı What3Words (W3W)

Bu teknolojinin amacı hatasız konum belirlemek. ABD hükümetine ait ve ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yönetilen uydu tabanlı radyonavigasyon sistemi GPS işimizi görmüyor mu derseniz görmüyor. Yapılan araştırmalara göre günümüzde kullanılan konum belirleme sistemi 1 Km kadar sapma yapabiliyor. Bir kilometre sıradan bir buluşma için çok önemli olmayabilir neticede kimi bulmak istiyorsanız arar ve neredesin diye sorarak buluşabilirsiniz.

Buluşmaların hepsi böyle sıradan sebeplerle olmayabiliyor, trafik kazası, adli vakalar ve insan hayatının söz konusu olduğu tüm olaylarda tek bir beklenti vardır. Devlet organlarının olay yerine hızlıca intikal etmesi. Acil servis çalışanları başta olmak üzere bir konuma hatasız ulaşma hedef olan tüm departmanlar gerek radyo sinyalleri gerekse gelenekel adresleme sistemlerini profesyonelce kullanabilse de bazen doğru konumu bulmak zor olabiliyor.

İngiltere’de faaliyet gösteren W3W adlı şirket tarafından geliştirilen üç kelimede neredesin sistemi bulunduğunuz coğrafyayı sanal karelere bölerek karelerin her birini üç kelimelik adreslerle adlandırıyor. Adreslendirilen bu kareler sayesinde acil servis çalışanları olay yerini hatasız bulabiliyor. Karelerin büyüklüğü ve konumlandırılması konusunda çalışmalar devam ediyor fakat ilk denemelerde kareler üç insan için gerekecek hareket alanı kadar belirlenmiş durumda. Yani üç kişi kollarını açıp kendi etrafında döndüğünde birbirlerine dokunmayacak kadar bir alandan bahsediliyor.

Teknolojinin şuan takıldığı diğer nokta ise milyonlarca kareye milyarlarca kelimeyi adreslemek. Her karenin kendine ait bir adının olması gerektiği prensibi ile oluşturulan sisem için kare adlarının benzersizliklerini sağlamanın yolu Autosuggest olarak adlandırılan olasılık hesaplarına dayanıyor. Bir karenin oradaki geleneksel adresle bağlantısı ve GPS verisi örtüştürülerek konum netleştiriliyor.

Araştırmacıların elde ettiği verilere göre geleneksel adreslerde kullanılan aynı sokak ve mahalle isimleri sebebiyle binlerce insan gerekli müdahale yapılamadığı için hayatını kaybetmiş durumda. Aynı hataların W3W de yaşanmaması için geliştirilen algoritma ve olasılık hesapları en doğru konumu belirlemekte etkin rol oynuyor.

Konumunuzu ifade etmek için ise telefonlardan yararlanılıyor. Telefona kurulacak bir uygulama sayesinde sanal karelerden hangsinin içinde bulunduğunuzu görebiliyorsunuz. Konum paylaşmak istediğinizde uygulama üç farklı veriyi göndermiş oluyor bunlar; W3W adresi, GPS verisi ve operatorden gelen frekans verisi.

Teknoloji şuanda acil servis çalışanları ve ulusal güvenlik teşkilatları için test ediliyor. Tabi bu teknolojileri yakından takip eden şirketler de var. Bunlardan bilinen ikisi Hermes ve Ikea. Doğru teslimat için teknolojiyi incelemeye alan bu iki firma yakın gelecekte kendi adresleme sistemleriyle teslimata başlayabilir.

Bu Teknolojiden Bir Fikir Çıkar mı ?

Türkiye’de de buna benzer uygulamaların üretilebilmesi için bir beyin fırtınası oluşturması söz konusu olan bu teknoloji ülkemizde de uygulanabilir. Yerli yazılım firmaları ve devlet desteği ile ülkemizde de böyle bir hizmet sağlanabilir. Bu konuda örnek çalışmalar da yok değil, mesela Covid 19 demografisini belirlemek üzere oluşturulan Hayat Eve Sığar uygulaması bunlardan biri. Elbette doğru konum belirleme ile yakından ilgili bir uygulama değil ama yerli girişimlerinde ihtiyaçları karşılayacak uygulamalar geliştirebildiklerine dair en gerçekçi örnek olacaktır.