Windows 11 Güncellemesi Ne Zaman ?

Windows 11 Ne Zaman Yayınlanacak ? Farkları Nelerdir ?

Dev telefon üreticilerinin yeni modellerinin haftalar önce Çin’li merdiven altı firmalar tarafından üretilerek “çakma” olarak piyasaya sürüldüğünü biliyoruz.

Ama dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un yeni çıkaracağı Windows 11 ISO kabuğunun sızdırılması şaşırtıcı oldu.

Sen koskoca Microsoft’sun yeni işletim sisteminin iso sunu nasıl sızdırırsın değil mi ?

Neyse bizim konumuz bu değil, sızması iyi oldu, indirdik kurduk baktık, ne var ne yok ne fark var kısmen gördük.

Microsoft 2 Haziran’da resmi Twitter hesabından “Windows için sırada ne olduğunu görmek için bize katılın” açıklaması ile bir hatırlatıcı yayınladı. Lansmanı 24 Haziran’da yapılacak olan yen işletim sisteminin adının Windows 11 olacağı da resmen açıklandı.

Hatırlarsınız Windows 10 en karizmatik zamanlarındayken Microsoft bir dedikoduya ortak olarak bundan sonra yeni bir işletim sistemi çıkarılmayacağını, yapılacak tüm geliştirmelerin Windows 10 üzerinde yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından dünyanın ileri gelen bilgi teknolojileri şirketleri derin bir oh çekip iyi bari hiç olmazsa temelden bir regülasyon ihtiyacı olmayacak kısmi dokunuşlarla adaptasyon söz konusu demişti.

Durum öyle olmadı, yepyeni bir işletim sistemi olacağı konusunda açıklama yapan Microsoft BT cileri tedirgin etti. Microsoft bu değişime görsel gençleşmesi adını vermiş, kurup denediğimizde karşımıza çıkan değişikliklerin bazıları şöyle;

Açılış sesi ; Windows 10 da pek dikkat çekmeyen , Xp ile gönlümüze taht kuran açılış sesi daha naif ve kısa ama kısmen Xp ye benziyor. Bu ses OS açılışına yeni bir heyecan katmış.

Başlat Menüsünün Konumu ; Default’ta solda olan başlat menüsü MAC’lerde olduğu gibi ortaya getirilmiş. Ama eskisi gibi yapılabiliyor tabi.

Sadelik ; Başlat menüsü sadeleştirilerek mobil icon modeli benimsenerek ikiye bölünmüş.

Widget Menüsü : Başlat menüsünün yanına widget eklenerek mobilde aşina olduğumuz widgetler masaüstü pc de de kullanılabilir hale getirilmiş.

Icon tasarım farkı : Izgaralı ve yuvarlak tasarımlı icon tercihi değişikliklerden biri, MAC tarafından uzun yıllar kullanılan ıcon tarzı MS için de geçerli artık.

Linux kardeşliği : Microsoft 11 de Linux gömülü olarak geliyor ve doğrudan linux destekleniyor.

Internet Explorer : En baştan beri default browser olarak gelen internet explorer kaldırılmış durumda. Internet explorer kalkmış olsa da ıexplorer ayarları aynı şekilde devam ediyor.

Kayıt Defteri : Kayıt defteri düzenleyicide herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

Disk İşlemleri : Ayarlar menüsünden disk boyutlarını değiştirebilmek mümkün.

Sayfa geçiş efektleri : Klasör ve sayfa açılışlarında geçiş efektleri güncellenmiş.

APK Çalıştırma : Her nekadar mobil optimizasyona ağırlık verildiyse de APK çalıştırmak için 3rd party uygulama gerekiyor. Doğrudan APK çalıştırmak şuan mümkün değil.

Windows 11 indir

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*