Fotoğraf veya Videodan Yer Tespiti

İddiaları ile ülke gündemini meşgul eden Sedat Peker yayınladığı 9. Videoda “benim ajan olduğumu iddia edenlere soruyorum, ben ajan olsam Mossad, CIA ve diğerleri benim yerimi bulamaz mı ? Ben de düşünüyorum nasıl oluyor da bir kaç gün içinde buluyorlar, meğer bir uygulama varmış görseli oraya atıyormuşsun o uygulama oranın nere olduğunu tespit ediyormuş bunu da küçük bir çocuk yazmış oradan öğrendim, ben ajan olsam bana Mossad , CIA destek olsa onlar demezler mi arka fonu sabit bir yerde video çek diye, bunlar gerçekten deli” ifadelerini kullandı.

Bu ifadelerle birlikte görsel ve video üzerinden yer tespiti yapan uygulama var mıdır var ise hangisidir merak konusu oldu. Sedat Peker’in de belirttiği türden uygulamalar elbette bulunmakta. Bu uygulamalar 2016 yılında derin öğrenme sisteminin testleriyle hayata girdi. Uygulamalar temel olarak aynı yapıya sahip, arama yapılacak bölgeleri bölümlere ayırıp mekan resimlerini ve videolarını bulut depolama alanında tutuyorlar ve çekilen resimlerin meta açıklamaları ile exif bilgilerini derin öğrenme ve yapay zeka ile eşleştirip resmin veya videonun konumunu tespit etmeye çalışıyorlar.

Bir çoğunu her gün kullanıyoruz

Bu uygulamaların en bilineni Google Görseller, bilgisayarda ve telefonda görselle arama yaparak yer tespiti yapabilirsiniz, aynı durum Yandex için de geçerlidir. Bu uygulamaların haricinde Google haritalar ve Google Earth ta görsel üzerinden yer tespiti yapmak için kullanılabilir.

Free olarak kullanılabilen bu uygulamaların dışında daha keskin ve ayrıntılı sonuçlara yer veren özel şirketlerin kullanıma sunduğu ve üyelik sözleşmesi ile kullanılabilen mobil ve desktop uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamalar ücretli olmakla birlikte yer belirlemede adeta casusluk görevi yaparlar. Resmi veya görseli depolama alanına bırakıp uygulamanın yeri tespit etmesini beklersiniz, uygulama geçmiş verilerde uyuşan veri varsa hemen, yoksa bıraktığınız görselin exif ve meta bilgileri ile görsel veriyi karşılayacak veriyi elde ettiği anda size bildirim verir. Uygulamaları doğrudan hedef göstermemek içi burada uygulama ismi paylaşılmayacaktır. Merak edenler Google ve Yandex üzerinde arama yapıp üye olarak kullanım ve sonuç oranlarını deneyebilirler.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*