Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 326 0

Corona Yayılma Animasyonu

Tüm dünya gibi ülkemiz de ölümcül Corona virüsü ile mücadele ediyor. Bu mücadele için bakanlıklar ve devlet organları tedbirleri peşi sıra yayınlamakta.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Coronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge yayınlayarak bugün saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacacağını duyurdu.

Durumun ciddiyetinin daha iyi anlaşılması için bilim insanları tarafından bilgisayar ve yapay zeka teknikleri kullanılarak hazırlanan animasyon tedbir kapsamında ele alınan 4 farklı metodun hangisinin daha yararlı olduğunu gözler önüne sermekte.

Corona virüsün yayılmasını önlemek için aşağıdaki dört metodu yapay zeka ile modelleyen bilim insanları arttırılmış sosyal uzaklaşmanın en faydalı yöntem olduğunu belirledi.

1- Serbest dolaşım
2- Karantina uygulaması
3- Sosyal uzaklaşma
4- Artırılmış sosyal uzaklaşma

Animasyonda da görüleceği gibi tüm özel kuruluş ve şirketlerin, şirketlere bağlı iştirakler ve dış kaynak sağlayıcılarının insan hayatına olan değeri ön plana koyarak aksiyon alması gerekmekte. Tedbirler kapsamında bireysel özen ve dikkati en üst seviyede tutmak virüs yayılımını azaltmak için hayati önem taşımaktadır.

Corona Virüs Yayılım Modellemesi